Среда, 17 Октомври 2018

 • Facebook: famamk
 • FeedBurner: fama/rss
 • Twitter: famamk

Коментар

 • Богатинова во втор обид: Овој пат со Оливер Спасовски

  Мнистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, гостуваше во дневникот во Канал 5 каде влезе во жесток дуел со уредничката Лидија Богатинова за одлуките на Управниот суд, фалсификуваните лични документи и медиумските реформи.

 • Биљали: Ако Хан работи чесно, оние што броеле црни пари сега требаше да бројат последни бели денови

  Зошто Јоханес Хан со толку упорност инсистирал на избори, ниедна логика не може да разбере кога се има предвид дека главните столбови на Пржинскиот договор не беа ниту поставени!?, пишува Мерсел Биљали во најновата колумна за Плусинфо.

 • ВОНРЕДНО: Бугарското МНР ја стопира процедурата за издавање пасоши, ќе добиваат само Македонците кои не чувствуваат љубовна празнина

  Ваквата одлука стапила на сила откако првите луѓе на Министерството за надворешни работи во Бугарија ја слушнале изјавата на професорката Каракамишева, која вооедно ги критикувала за лесниот начин на издавање пасоши, а со тоа и нанеле огромна штета на Македонија.

 • Пиромани во куќата од слама

  Што им останува на реалните личности, од крв и од месо, со ум и со разум, кои се претворени во сламени кукли, кон кои се канализира гневот на неуките и на наивните од страна на политичките и експертските силеџии? Освен што физички им е укинато правото и шансата да се искажат, тие со оваа медиумска магија, практично, и не постојат, пишува во својата колумна Зоран Бојаровски објавена на Сервисот за проверка на факти во медиумите.

 • На ти го - Дај ми го! (Мојата прва асоцијација за Македонија)

  Кога си надвор од Македонија полесно се дише. Не само поради воздухот, туку и поради безброј други супстанции. Но, како што стои работата и воздухот го измешаа со најчестата смеса во секој домашен рецепт, наречена Политика.

 • Ристески: Граѓаните треба да знаат зошто... Нели обвинителе?

  Деканот на правниот факултет при Универзитетот ФОН, Темелко Ристески, изнесува неколку мисли – прашања. Ги пренесуваме во целост:

 • Од грешка во грешка – Став за објавените разговори помеѓу Груевски и Заев

  Деканот на правниот факултет при Универзитетот ФОН, Темелко Ристески, изнесе свој став околу видео снимката која телевизија „Сител“ ја објави синоќа за наводниот разговор меѓу премиерот Никола Груевски и лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

 • Кулминација на апсурдот

  Деканот на правниот факултет при Универзитетот ФОН, Темелко Ристески, изнесе свое толкување околу случајот „Пуч“. Ви го пренесуваме во целост.

 • Исповед на една мајка

  На почеток бев многу исплашена, како мајка на дете со Даунов синдром. Со нејзиното раѓање лекарите не беа наклонети да ја објаснат вистинската ситуација - дека всушност ќе биде дете исто како и другите деца, дека подоцна ќе прооди, ќе проговори, но и дека многу повеќе од сите нас ќе се радува на животот, ќе биде среќна на секој поминат ден и Благодарна на Господинот што и подарил живот.

 • За оваа „метропола“ праиме муабет, така?

  Некако муабетов со “скопскава поплава” се погоди као идеален тајминг да излезе у јавност и овој пост, кој се крчка добри 3-4 месеци, ако не и више. Али што ако се крчка долго време, кога содржинава е ептен тазе, а тазе ќе биде и у наредните години со оглед какви “татковци” имаат општиниве. Абе 1% да ја подобреа ситуацијата на терен Андреј и Коце у овие изминати месеци, јас лично ќе бев пресереќен.

 • ПИШИ, БРИШИ!

  Утринско кафе, велосипед, сашевисти, бранковисти, геровисти, Фејсбук и Твитер... Денот се раѓа, се троши и си легнува. Кучето ми е раат, го истрижав, Иванов (читај човекот кој што ќе бара злато во Анска река за да се потсети на детството) се сретна со Папата, а црешите и јаготките се уште држат цена. Добро е, навистина ќе биде реален растот, го потврди тоа и ММФ. Море што пишувам, што к..р барам јас овде, ќе избришам се што напишав.

 • Пензионерска интернет академија - „Потег на годината“

  На почеток ќе ги учат основните вештини во работењето на интернет, а подоцна, ако ги служат годините, ќе почнат малку да навлезат и во делот на програмирање. Word и Office за старт ќе биде доволно, а понатаму оние помладите пензионери ќе пробаaт и со Photoshop...

 • Среќна Нова 2014!

  Фама ви посакува среќна Нова 2014 година и на сите да ни биде подобра од претходната.

 • Црниот понеделник и една година потоа

  Пред точно една година, на 24 декември, на таканаречениот „црн понеделник“, пратениците од опозицијата и новинарите беа брутално исфрлени од Собранието на Република Македонија додека се носеше буџетот.

 • Непресметливоста би бил спасот за Дејан-Нетпрес во функционална правна државаа

  За тврдењето како следното „Заеви ги трујат граѓаните“ кажано во медиум без докази, во функционална правна држава, веќе ќе беше закажан судски процес по забрзана постапка.

1 / 6